Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum pontez concediu de odihna?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum pontez concediu de odihna?

Sunt angajata la o firma cu norma intreaga 8ore/zi, 40 ore/sapt. si la o fundatie cu 4 ore/zi, 20 ore/sapt.

Intrebarea e : trebuie sa fiu pontata in CO odihna si la fundatie daca la firma unde lucrez cu norma intreaga am fost pontata in CO? trebuie in ambele locuri?
Daca in ambele locuri de munc ati fost in CO in aceeasi perioada , atunci veti figura in ambele locuri in CO.

Daca la unul ati fost in CO , iar la celelalt la munca, atunci veti fi pontata corespunzator situatiei de fapt.
inca o intrebarea: daca am avut un angajat care a lucrat doar 5 zile, sau 16 zile intr-o luna, deci nu a lucrat o luna intreaga, cum ii calculez CO ? cate zile de CO i se cuvin?
Un simplu calcul matematic va scoate din impas . De exemplu:
- c.i.m. prevede 21 de zile lucratoare de CO, inseamna 1.75 zile lucratoare /luna

- 1,75 zile /luna x 16 zile lucrate : 30 = 0.93 zile , adica 1 zi de CO are dreptul.