avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 936 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum pontez concediu de odihna?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum pontez concediu de odihna?

Sunt angajata la o firma cu norma intreaga 8ore/zi, 40 ore/sapt. si la o fundatie cu 4 ore/zi, 20 ore/sapt.

Intrebarea e : trebuie sa fiu pontata in CO odihna si la fundatie daca la firma unde lucrez cu norma intreaga am fost pontata in CO? trebuie in ambele locuri?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:48, 21 Ianuarie 2015
Daca in ambele locuri de munc ati fost in CO in aceeasi perioada , atunci veti figura in ambele locuri in CO.

Daca la unul ati fost in CO , iar la celelalt la munca, atunci veti fi pontata corespunzator situatiei de fapt.
inca o intrebarea: daca am avut un angajat care a lucrat doar 5 zile, sau 16 zile intr-o luna, deci nu a lucrat o luna intreaga, cum ii calculez CO ? cate zile de CO i se cuvin?
Un simplu calcul matematic va scoate din impas . De exemplu:
- c.i.m. prevede 21 de zile lucratoare de CO, inseamna 1.75 zile lucratoare /luna

- 1,75 zile /luna x 16 zile lucrate : 30 = 0.93 zile , adica 1 zi de CO are dreptul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna komon komon sunt angajata la doua firme si as dori sa stiu daca am dreptul la fiecare societate la 21 zile de concediu de odihna (vezi toată discuția)
Calcul co timp de munca 32 ore luna inegal Maran Corina Maran Corina Buna ziua, Il vad pe domnul freeelis si nu vreau sa-l pierd imediat scriu stiu ca proportional (vezi toată discuția)
Concediu de odihna in perioada de preaviz pt restructurare ContSters88537 ContSters88537 Buna ziua, In perioada preavizului pt restrucurare, concediul de odihna se acorda cu acordul partilor sau este dreptul angajatului? Se scad cele 7 zile de ... (vezi toată discuția)