Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare buletin
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare buletin

Mama mea doreste sa-si schimbe buletinul iar casa in care locuieste cu tatal meu este trecuta pe numele tatalui. Ea are nevoie de adeverinta care sa dovedeasca ca tatal meu o ia in spatiu sau nu e necesar ? Din cate stiu eu, era necesar sa se faca dovada luarii in spatiu.
~ Conținut șters la cerere ~
Are nevoie de actul casei și trebuie sa fie bun comun, adică chiar dacă e pe numele tatălui, sa fie luata în timpul căsătoriei.
artacomunicarii a scris:

Daca sunt casatoriti nu este nevoie de luare in spatiu.

Nu e chiar asa, conteaza cand a fost dobandit imobilul. Daca este bunul propriu al tatalui (dobandit inainte de casatorie, mostenit etc.) este nevoie de consimtamantul lui chiar daca sunt casatoriti.

Da, casa e luata inainte de casatorie. Va multumesc !