Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... transformare locuintei personale in asociatie de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

transformare locuintei personale in asociatie de locatari

Daca locuinta personala situata pe un teren cu destinatie rezidentiala este transformata in asociatie de locatari prin vanzarea spatilor,etajelor interne a mai multor propietari in acest fel ar mai fi nevoie de acordul vecinilor (alti decat cei din cladire) pentru o activitate comerciala deschisa la parterul imobilului?
Schimbarea destinatiei spatiului initial de locuit,se poate realiza numai cu acordul proprietarilor
Dispozitia in vigoare nu prevede obligativitatea obtinerii acordului vecinilor
Trebuie sa luati acordul proprietarilor din acel condominiu, nu si al vecinilor de strada.
La ora actuala in zona unde am construit consiliul local cere pentru autorizatia de functionare acord de la vecini .
Da, vecinii din condominiu (bloc), nu vecinii terenului unde se afla constructia.
Daca la un parter de bloc se deschide un magazin, nu trebuie acordul vecinilor din blocurile invecinate, trebuie acordul vecinilor direct afectati de vecinatate, din blocul respectiv si acordul asociatiei.
Acum ati inteles ce raspunsuri ati primit mai devreme?
Ciao! aceasta alegere de a alcatui o asociatie de locatari in cladirea care o detin vine dupa o sentinta pe fond care spune ca o pensiune nu poate functiona intro zona rezidentiala !este o alegere care poate sa imi permita sa deschid aceasta activitate sau o sa ma lovesc de alte inpedimente?