Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale spatiu comercial,la bloc,aprobari locatari
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

spatiu comercial,la bloc,aprobari locatari

Am preluat un spatiu comercial,aflat la parterul unui bloc.De cate semnaturi am nevoie de la proprietarii apart. de pe scara respectiva?Mentionez ca se afla pe scara din mijloc,am nevoie de aprobare si de la locatarii de la celelalte scari?
1) Ar trebui sa nu mai luati aprobari de la vecinii,doar de pe scara unde se afla spatiul comercial,deoarece acesti vecini,si-au dat acordul (semnaturile) la fostul proprietar de spatiu comercial,si acum este tot acelasi lucru.
Problema care apare,este daca in acel spatiu comercial,dvs schimbati altceva. De ex: Poate inainte era un mic magazin mixt,iar dvs vreti sa-l transformati intr-uo farmacie,cabinet medical,frizerie,notariat,gradinita particulara,etc.
Trebuie sa aveti si autorizatie de functionare de la primarie.
Trebuie acordul proprietarilor direct afectati de vecinatate.
In situatia in care dvs ati preluat acel spatiu,nu mai este necesar sa obtineti acordul proprietarilor invecinati cu spatiul dvs
@ynocentta
In situatia in care dvs ati preluat acel spatiu,nu mai este necesar sa obtineti acordul proprietarilor invecinati cu spatiul dvs

La parterul blocului in care locuiesc se afla un spatiu comercial, de cate ori se schimba chiriasul ( si au acelasi profil de activitate, alimentar) trebuie aprobarea vecinilor direct afectati, de ce ???
ContSters241232, utilizator