Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... distanta intre casa mea si curtea vecinului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

distanta intre casa mea si curtea vecinului

buna ziua! am si eu o intrebare. am o casa la tara si am ceva probleme cu vecinul meu.ideea e ca intre noi nu exista un gard, avand in vedere ca suntem rude j asa au considerat cei batrani, ca nu e necesara construirea unui gard intre noi.de mai multi ani ei si-au construit tot felul de anexe lipite de casa noastra (zidul din spate al casei noastre e practic unul din zidurile cotetelor pe care ei le-au facut). avand in vedere ca ne-au distrus zidul casei, ne-am hotarat sa facem gard.as dori sa stiu care e suprafata pe care legea o ofera in spatele casei pentru a ne putea face gardul si daca ei pot invoca vreun motiv pentru a nu-si demola anexele lipite de casa astfel incat sa ne permita construirea gardului (intrucat ei refuza sa demoleze ce au construit langa casa noastra). va multumesc!
In primul rand nu ati specificat daca terenul de sub contructie se afla in indiviziune cu vecinii. Daca da atunci nu puteti face gard urmand sa-i actionati in judecata pentru iesire din indiviziune si pentru obligatia de a demola anexele care va afecteaza constructia.
Daca suprafetele de teren sunt delimitate cu acte de proprietate, atunci nu aveti decat sa faceti gardul pe unde va indica actele.
In mod normal picatura stresinii trebuie sa cada pe terenul dvs. nu pe cel al vecinilor. (asta ca delimitare orientativa).
Mult succes
Cu stima,
Av.Mihaela Hornea