Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Declaratia 205
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Declaratia 205

In anul 2015 asociatiile de proprietari nu vor mai depune declaratia 205, informatiile din acest formular cu privire la impozitul pe salarii vor fi mentionate in declaratia 112.
Informatia este confuza pentru ca ati scris:
.... informatiile din acest formular cu privire la impozitul pe salarii vor fi mentionate in declaratia 112.

Deci intrebarea se pune:
- daca pana la sfarsitul lunii februarie 2015 se mai depune declaratia 205 aferenta veniturilor din 2014 care au fost transmise prin declaratia 112 incepand cu ianuarie 2014?
sau
- nu se mai depune deoarece aceste informatii din 2014 au fost deja completate in D 112?

E o confuzie pe care ne-o vom lamuri daca vom urmari modificarea acestei declaratii 205 pe site-ul ANAF (deobicei se face modificarea spre sfarsitul lunii februarie).
elga50, moderator
Astazi am depus D112 pe octombrie, noiembrie si decembrie 2014. Cu aceasta ocazie am intrebat la acel ghiseu daca mai depunem D 205 pentru ca pe site-ul lor se spune ca nu mai depunem dar este confuza exprimare: nu se mai depune pentru anul 2014 (adica acum in 2015) ori nu se mai depune pentru 2015 (adica la inceputul lui 2016)!?
Functionarul care a luat D112 nu a stiut sa raspunda, era si foarte aglomerat... si-a spus ceva ca mai tarziu ori sa ne interesam la alt birou...
Ne informam daca aflam adevarul!