avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Salarii in D205
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Salarii in D205

Pentru 2014 se mai declara salariatii in D205 ? Daca nu, care este baza legala.
Cel mai recent răspuns: Florin Cioca , Consilier juridic 17:14, 6 Februarie 2015
Din 2015, angajatorii vor declara impozitul calculat si retinut pentru fiecare beneficiar de venit in declaratia unica, si nu in formularul 205 (introdus in locul vechilor fise fiscale).
D112 a fost modificata, conf Ordinul comun al MFP, MMPS şi al MSP, nr. 1977/2757/1580/2013, publicat în Monitorul Oficial nr. 57 din 23 ianuarie 2014, stabilind că impozitul calculat şi reţinut, pe fiecare beneficiar de venit, se face în D112.
In acel ordin nu gasesc nicaieri ca nu s-ar declara in 205. Acolo scrie ca se declara in 112, insa nu se face referire la 205. Plus ca nu au publicat vreo versiune mai noua care sa nu mai aibe veniturile din salarii...
Asa si este. Nu am gasit in legislatie o astfel de prevedere. Ceea ce v-a scris mai sus era dintr-un raspuns al ANAF publicat pe site-ul lor. Azi am intrebat la metodologie la AFP Mures si mi-au spus ca se depune incontinuare D205. Prevederile legale care o reglementeaza nu sunt abrogate. Daca doriti sa fiti sigur va sugerez sa formulati o adresa catre AFP din judetul dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie 205 Gabriela Negrut Gabriela Negrut Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea nelamurire: O societate se afla in procedura de lichidare, cel mai probabil urmand sa se lichideze inainte de ... (vezi toată discuția)
Declaratia 112 versiune noua 303 pentru cas modificat w_v_w_v w_v_w_v Vedeti ca a aparut o noua declaratie 112 in 08.10.2014 http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Declaratii_R/112.html Mai exact aceasta este direct ... (vezi toată discuția)
Completarea d205 - salariatii detasati Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, Am un salariat detasat la o alta unitate. Noi am depus declaratia 205 pe 0, intrucat la noi contractul este suspendat in baza detasarii. ... (vezi toată discuția)