Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Salarii in D205
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Salarii in D205

Pentru 2014 se mai declara salariatii in D205 ? Daca nu, care este baza legala.
Din 2015, angajatorii vor declara impozitul calculat si retinut pentru fiecare beneficiar de venit in declaratia unica, si nu in formularul 205 (introdus in locul vechilor fise fiscale).
D112 a fost modificata, conf Ordinul comun al MFP, MMPS şi al MSP, nr. 1977/2757/1580/2013, publicat în Monitorul Oficial nr. 57 din 23 ianuarie 2014, stabilind că impozitul calculat şi reţinut, pe fiecare beneficiar de venit, se face în D112.
In acel ordin nu gasesc nicaieri ca nu s-ar declara in 205. Acolo scrie ca se declara in 112, insa nu se face referire la 205. Plus ca nu au publicat vreo versiune mai noua care sa nu mai aibe veniturile din salarii...
Asa si este. Nu am gasit in legislatie o astfel de prevedere. Ceea ce v-a scris mai sus era dintr-un raspuns al ANAF publicat pe site-ul lor. Azi am intrebat la metodologie la AFP Mures si mi-au spus ca se depune incontinuare D205. Prevederile legale care o reglementeaza nu sunt abrogate. Daca doriti sa fiti sigur va sugerez sa formulati o adresa catre AFP din judetul dvs.