Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratie 205
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratie 205

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea nelamurire:
O societate se afla in procedura de lichidare, cel mai probabil urmand sa se lichideze inainte de sfarsitul anului.
In prima jumatate a anului a avut salariati.
Problema intampinata este legata de declaratia 205. Cand si cum se depune aceasta declaratie avand in vedere ca pe site-ul ANAF nu este pus la dispozitie formularul pentru veniturile aferente anului 2014, iar anul viitor, cand va fi disponibil, firma va fi deja lichidata/radiata....
Multumesc anticipat!
buna seara,
in declaratia 112 , incepand cu acest an ,se declara si impozitul pe veniturile din salarii , pentru fiecare salariat . Din cite stiu ,scopul a fost tocmai acela de a nu se mai depune separat D205, informatiile fiind colectate lunar pentru fiecare persoana angajata din D112.
Pentru clarificare aveti in vedere Ordinul comun al Ministerului de Finante, Ministerului Muncii si al Ministerului Sanatatii, nr. 1977/2757/1580/2013, publicat in Monitorul Oficial nr. 57 din 23 ianuarie 2014, prin care se stabileste ca declararea impozitului calculat si retinut, pe fiecare beneficiar de venit ,se face in declaratia fiscala unica.
mioara danaila, utilizator