Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia copilului acordată tatalui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia copilului acordată tatalui

Buna ziua. As dori si eu sa stiu ce șanse reale are un tata sa obțină custodia copiilor in condițiile in care nu e vorba de mama denaturata sau alte situații similare. Singura motivare ar fi ca in urma divortului mama lor nu va mai avea domiciliul in același oraș unde trăiesc ei acum, si nici posibilitate materială sa ii intretina asa cum trebuie.
instanta are ocazia sa asculte ambele parti, sa vada raportul autoritatii tutelare, astfel ca se va pronunta in interesul minorului asa cum il vede ea pe baza probelor- inscrisuri, martori etc.
Noi pe forum vedem doar mesajele dvs si situatia asa cum o descrieti dvs.
Pt a stabili domiciliul copilului la dvs ati avea ca plus faptul ca nu isi schimba copilul domiciliul, ca e atasat de dvs, ca aveti un job stabil. In minus ar fi varsta copilului, faptul ca lipsiti la cate 3 luni.
Iar in dezavantajul mamei ar fi ca nu are job ceea ce e relativ si ca schimba locuinta copilului .. ceea ce poate fi depasit, copii se adapteaza usor.
Ganditi-va la un program de vizita, cum l-ati vrea daca minorul va sta la mama.
Puteti incerca sa apelati la mediere, poate un mediator va aduce la un numitor comun.
gi-jane2, moderator