avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Furnizor prescris
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Furnizor prescris

1.la scoaterea din evidenta a unui furnizor prescris dar care este cu tva la incas.....pot deduce tva-ul inreg in 4428 la inreg facturii? adica nc 401=7588 concomitent 4426=4428...este corect?

- daca furnizorul era cu tva normal se deducea tva-ul aferent la inreg. facturii si era mai simplu....dar daca furniz a fost cu tva la incasare ce fac cu tva-ul din 4428????

Alte discuții în legătură

Faliment furnizor lenuivan lenuivan am un furnizor neachitat (facturiile emise de el sunt cu tva la incasare)....furnizorul a intrat in faliment, eu vreau sa-l scad din evidenta in baza Hot Jud. ... (vezi toată discuția)
Tva la incasare miutaradu miutaradu in cazul in care nu sunt platitor de TVA la incasare(avand o cifra de afaceri mai mare)si primesc facturi de la un furnizor platitor de TVA la ... (vezi toată discuția)
Ajustare tva negut_dorina negut_dorina as dori sa stiu care sunt inreg contabile pt ajustare tva .Trecere de la platitor de tva la neplatitor soc desf comert cu amanuntul Va multumesc (vezi toată discuția)