avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Faliment furnizor
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Faliment furnizor

am un furnizor neachitat (facturiile emise de el sunt cu tva la incasare)....furnizorul a intrat in faliment, eu vreau sa-l scad din evidenta in baza Hot Jud. cu art 401=7588....dar la inreg contabila imi apare si art 4426=4428 ?????ce tb sa fac? cum este corect sa inreg? deoarece la inreg fact am facut 628=401 si 4428=401, akm tb sa inchid si 4428...dar cum?
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 08:42, 15 Ianuarie 2015
Cum adica " va apare" ?
Unde va apare? Faceti o nota contabila cu articolul contabil corect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Furnizor prescris lenuivan lenuivan 1.la scoaterea din evidenta a unui furnizor prescris dar care este cu tva la incas.....pot deduce tva-ul inreg in 4428 la inreg facturii? adica nc 401=7588 ... (vezi toată discuția)
Tva la incasare miutaradu miutaradu am facturi cu tva la incasare ( pentru aprovizionare magazin )pe luna ianuarie plata tot in ianuarie prin banca , se face nota contabila cum se facea inainte ... (vezi toată discuția)
Nelamurire tva incasare Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Ajutati-ma va rog cu cateva nelamuriri. Daca firma aplica sistem tva incasare ce livreaza inregistreaaza 4111=% ... (vezi toată discuția)