Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz de pensionere desi indeplineste conditiile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz de pensionere desi indeplineste conditiile

Ce se intampla cand se constata ca, angajatul a depasit conditiile de pensionare pentru limita de varsta si nu doreste sa se pensioneze?

Cum va proceda in astfel de situatie angajatorul?Ii inceteaza de drept CIM-ul la data la care a constatat ca indeplineste conditiile de pensionare?
Dupa instiintarea salariatului si dupa informarea sindicatului de situatie se poate opera incetarea?

S
Pana la intrarea in vigoare a Legii nr.12/2015 , avem :
art.56 C.mun.

(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
....
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
(2) Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)-j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.

In speta, se emite decizia prin care se constata incetarea de drept a c.i.m. , care apoi se comunica direct salariatului.