Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitarea(stergerea cazierului juridic)
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitarea(stergerea cazierului juridic)

Am fost condamnat la o pedeapsa de un 1 an si 10 luni pentru trafic international de droguri,asocierea la un grup infractional etc..am inspasit pedeapsa iar in pe 6 martie 2013 am fost eliberat. Intrebarea mea este mi se sterge automat cazierul sau trebuie sa fac o cerere?. Si daca trebuie sa fac o cerere care este termenul necesar pentru a o putea inainta unei instante? Va multumesc!
Art. 165

Reabilitarea de drept

Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune.

La împlinirea termenului de 3 ani prevăzut la art. 165 din Codul penal, dacă persoana condamnată nu a mai săvârşit o altă infracţiune, autoritatea care ţine evidenţa cazierului judiciar va şterge din oficiu menţiunile privind pedeapsa aplicată condamnatului.
av_silvia_margineanu, utilizator
Multumesc! Deci dupa 3 ani se sterge automat nu?