Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Refuzarea cheltuielilor de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Refuzarea cheltuielilor de judecata

Buna seara ,
in urma unui divort una dintre parti cere celeilalte cheltuieli de judecata . Cea din urma poate refuza acele cheltuieli mentionand ca nu are posibilitate financiara sau acea posibilitate financiara fiind una foarte mica ?
Nu poate refuza.

O parte - să îi spunem X - solicită instanței obligarea celeilalte părți la plata cheltuielilor de judecată pe care le-a efectuat cu procesul. Dacă va câștiga (în situația în care X este reclamant) sau dacă cererea reclamantului va fi respinsă (în situația în care X este pârât), atunci cel mai probabil instanța va obliga cealaltă parte la plata acestor cheltuieli.