Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Listele de avans si statele de salarii nu se semnează ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Listele de avans si statele de salarii nu se semnează de catre salariati

Fluturasii de salarii sunt in două exemplare, un exemplar se semnează de către salariaţi şi ramane la institutie, este suficient ?
Listele de avans chenzinal , statele de salarii nu se semnează de către salariaţi deşi conform Legii nr. 53/2003 -Codul muncii art. 168. - (1)” plata salariului se dovedeşte prin semnarea ştatelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit”.şi cu respectarea prevederilor Decretului nr.209/1976 pentru aprobarea regulamentului operaţiilor de casă .
Fluturasul de salariu semnat de catre salariat poate constitui document justificativ de plata a salariului.