Forum Discuţii juridice Executare silită EXECUTARE SILITA GIRANT - TITULAR CREDIT DECEDAT
Discuție deschisă în Executare silită

EXECUTARE SILITA GIRANT - TITULAR CREDIT DECEDAT

Buna ziua,

Tatal meu a primit astazi o instiintare prin care este anuntat ca daca in termen de 10 zile nu se va plati un credit se va trece la executarea judecatoreasca care va avea efect si asupra lui.
Este girant la acest credit iar titularul creditului a decedat.Pe langa tatal meu mai este inca un girant.Tinand cont ca tatalui ii intra pensia luna de luna se poate trece la oprirea pe aceasta pensie?
Aveti idee cum trebuie sa actioneze executorul judecatoresc?Se va duce si catre mostenitori legali sau va trebui sa incepem alt proces pentru a se duce si catre acestia?
Va multumesc mult pentru timp si ajutor!
Buna ziua,
In primul rand, ar trebui sa verificati daca creditul nu avea atasata o asigurare de viata a titularului creditului prin care asiguratorul, in caz de deces, sa plateasca creditul.
Datoria titularului creditului va trece la mostenitori daca acestia accepta succesiunea. Dar banca poate sa il execute in continuare si pe tatal dvs. si i se va popri o parte din pensie pana la plata datoriei.
Succes!
Buna ziua,

Va multumesc frumos de raspuns.Nu, nu exista asa ceva ba mai mult imprumutul este la o firma mica ïi putem spune chiar fantoma..
Sotia titularului traieste insa nu a platit nimic timp de un an si de aceea s-a ajuns aici.Cel mai mult imi e frica sa nu se faca oprirea pe o mare parte din pensia tatalui (nu este vorba de un imprumut foarte mare si s-ar putea recupera in cateva luni de aici) iar celalalt girant si sotia decedatului sa nu fie afectati.e posibil si asa ceva in prima faza?Urmand ca ulterior noi sa incepem un alt proces ?

Multumesc frumos !
Un weekend fain!
StefanPo, utilizator
da este posibil, ar trebui ca recuperarea sa se faca de la ambii giranti si girantii la randul lor sa solicite recuperare prejudiciului in instanta.