avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratie de renuntare cu titlu oneros la dreptul de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratie de renuntare cu titlu oneros la dreptul de uzufruct

Buna ziua,

Ma intereseaza si pe mine daca se poate incheia o ,,DECLARATIE DE RENUNTARE CU TITLU ONEROS LA DREPTUL DE UZUFRUCT,, la notar.

Va multumesc!!!
Ultima modificare: Vineri, 23 Ianuarie 2015
GAGIU1982, utilizator
Cel mai recent răspuns: GAGIU1982 , utilizator 11:23, 24 Ianuarie 2015
catre cine vrea sa instraineze dreptul de uzufruct?
catre nudul proprietar?
Da, catre nudul proprietar.
si ma mai interesa daca dpdv legal mai este obligatoriu mentionarea certificatului energetic in acest tip de act (legea 159/2013).



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Model contract de vz-cu uzufruct GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, ma poate ajuta si pe mine cineva cu un model de contract de vz-cu pentru un uzufruct ? Mentionez ca am un contract de vz-cu cu uzufruct, iar ... (vezi toată discuția)
Cumparare uzufruct GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, am cumparat casa parintilor mei cu c.v. cu uzufruct. Ulterior am aflat ca, conform art. 845 c.civ. fratii mei pot sa-mi atace actul dupa moartea ... (vezi toată discuția)
Cumparare sau schimb nuda proprietar cu uzufruct viager Alex31Mihai Alex31Mihai Buna ziua. Ma intereseaza daca pot schimba nuda proprietate(EU),cu uzufruct viager....sau daca pot cumpara uzufructul.Cum se procedeaza ?...Mentionez ca ... (vezi toată discuția)