avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare sau schimb nuda proprietar cu uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare sau schimb nuda proprietar cu uzufruct viager

Buna ziua.

Ma intereseaza daca pot schimba nuda proprietate(EU),cu uzufruct viager....sau daca pot cumpara uzufructul.Cum se procedeaza ?...Mentionez ca sunt o nuda proprietara si doi uzufruct.
Multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Ianuarie 2015
Alex31Mihai, utilizator
Cel mai recent răspuns: Alex31Mihai , utilizator 12:31, 26 Ianuarie 2015
opinia mea e ca se poate.
FranciscGerber a scris:

opinia mea e ca se poate.


Cum anume ?
Multumesc.
mergeti la notar si faceti tranzactia.
Alex31Mihai a scris:

FranciscGerber a scris:

opinia mea e ca se poate.


Cum anume ?
Multumesc.

Mentionez ca eu sunt nuda iar mama si fratele uzufruct viager.
Cand am cumparat acest apartament notarul nu ma institat ce unseamna "nuda proprietar si uzufruct viager" .Iar acum vreau sa stiu daca pot schimba invers situatia asta.Se mai plateste ceva ?
Multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Ianuarie 2015
Alex31Mihai, utilizator
Important e ca uzufructuarii sa vrea, le puteti da bani si ei la notar dau doar declaratie de renuntare la uzufruct sau incheiati o conventie prin care le dati bani pt ca ei sa renunte. O rezolvati la notar.
- pt a raspunde, nu mai apasati butonul " citeaza "
Ultima modificare: Duminică, 25 Ianuarie 2015
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Bunica are uzufruct viager asupra unor proprietăți. se poate cumpăra acest drept? Adrian Jurca Adrian Jurca In ce conditii pot cumpara dreptul de uzufruct viager pe care il are bunica mea asupra unor proprietati? (vezi toată discuția)
Nuda proprietate, uzufruct viager - obligatia notarului de a explica termenii juridici Alex31Mihai Alex31Mihai Buna ziua...ma confrunt cu o problema, si nestiind i-mi este destul de greu sa gasesc solutii. Acum 4 ani am cumparat un apartament...am fost la notariat si ... (vezi toată discuția)
Titular proprietate cu interdictie Dafina M Dafina M Buna seara, Prietena mea vrea sa cumpere un apartament unde la titular proprietate figureaza o persoana si o alta persoana cu uzufruct viager. La notar, la ... (vezi toată discuția)