Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare sau schimb nuda proprietar cu uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare sau schimb nuda proprietar cu uzufruct viager

Buna ziua.

Ma intereseaza daca pot schimba nuda proprietate(EU),cu uzufruct viager....sau daca pot cumpara uzufructul.Cum se procedeaza ?...Mentionez ca sunt o nuda proprietara si doi uzufruct.
Multumesc
Alex31Mihai, utilizator
opinia mea e ca se poate.
FranciscGerber a scris:

opinia mea e ca se poate.

Cum anume ?
Multumesc.
mergeti la notar si faceti tranzactia.
Alex31Mihai a scris:

FranciscGerber a scris:

opinia mea e ca se poate.

Cum anume ?
Multumesc.

Mentionez ca eu sunt nuda iar mama si fratele uzufruct viager.
Cand am cumparat acest apartament notarul nu ma institat ce unseamna "nuda proprietar si uzufruct viager" .Iar acum vreau sa stiu daca pot schimba invers situatia asta.Se mai plateste ceva ?
Multumesc
Alex31Mihai, utilizator
Important e ca uzufructuarii sa vrea, le puteti da bani si ei la notar dau doar declaratie de renuntare la uzufruct sau incheiati o conventie prin care le dati bani pt ca ei sa renunte. O rezolvati la notar.
- pt a raspunde, nu mai apasati butonul " citeaza "
gi-jane2, moderator