Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intampinare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Intampinare

Buna seara!
Atunci cand iti vine citatie de la tribunal, am inteles ca ai la dispozitie 30 de zile pentru intampinare.
Intrebarea mea este: De cand incepe numaratoarea? Din data in care a fost pusa stampila pe citatie sau din data in care iti ajunge citatia acasa? (in cazul meu, am gasit citatia la cutia postala, fara confirmare de primire).
Dinte, utilizator
se ia in considerare data postei care este trecuta pe plic
Va multimesc pentru raspuns!
Nu e vorba despre 30 de zile ci de 25 de zile in materie civila, termen care apare indicat in adresa instantei.

Numaratoarea se incepe de la data stampilei pt destinatar, nu se ia in calcul prima zi si nici ultima. Daca ultima zi pica in zi nelucratoare, termenul se implineste in prima zi lucratoare.
Intr-adevar, nu stiu ce a fost in capul meu, chiar citisem articolul 201 Noul Cod De Procedura Civila si scria clar ca sunt 25 de zile...

Numaratoarea se incepe de la data stampilei pt destinatar

Stampila pusa de tribunal?
Stampila postei.