Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Brand produs
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Brand produs

Buna seara. Doresc sa lansez un produs care sa poarte ca si brand, numele inventatorului. De exemplu un telefon Graham Bell. Exista ceva reglementari legale de care trebuie sa tin cont?
Multumesc.
Daca inventatorul este o persoana cunoscuta in Romania (exemplul Dvs: Graham Bell), raspunsul este simplu:
Legea 84/1998 (r.2010) specifica la Art.5(1) "Sunt refuzate la inregistrare sau pot fi declarate nule daca sunt inregistrate, pentru urmatoarele motive absolute: (...) - j) marcile care contin, fara consimtamantul titularului, imaginea sau numele patronimic al unei persoane care se bucura de renume in Romania;"
Daca - totusi - situatia e "un pic mai diferita", asteptam (eventualele) detalii... :)