Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Partaj conturi bancare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Partaj conturi bancare

Dupa divort se face partajul si in instanta se cere situatia conturile bancare. Una din parti(sotia) stia ca au depozite bancare dar nu a avut niciodata acces la ele. Toate conturile erau pe numele sotului cu o persoana din familie imputernicita. Banii depusi in conturi au fost din salarii si din alte activitati liberale(vanzari legume, animale, etc). In timpul divortului sa invocat faptul ca relatiile dintre soti s-au racit cu 2-3 ani in urma fata de data depunerii actiunii de divort cand unul dintre soti a intrat intr-o alta relatie. Instanta cere situatia depozitelor bancare. Banca transmite situatia, adica extrasele de cont pe ultimii 10 ani. Cum se va face partajul: pe situatia conturilor de la data depunerii actiunii de divort sau de la data separarii. Intre aceasta perioada(adica 3 ani sau retras dar sau mai si depus bani). Inainte de data separarii nu cred se pune problema situatiei depozitelor chiar daca una din parti nu stia decat cand se depun dar nu avea acces la conturi drept pentru care nu stia cand se retrag. Multumesc.
danmarianpopescu, utilizator
Probabil ca banii sunt comuni daca s-a cerut partajul banilor din cont. Puteau fi bani proprii daca animalele ar fi ale sotului ca bun propriu, sau a insamantat cu bani proprii. Sa zicem ca sunt bani comuni, va conta situatia contului la data despartirii in fapt ,dupa aceasta data, banii retrasi nu s-au cheltuit in comun. Conteaza si situatia de la data partajarii pt ca banii depusi reprezinta ( sau pot fi) un bun comun.
Conteaza ce zice si vrea fiecare si cum probeaza in interesul lor.