Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Conturi bancare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Conturi bancare

Am 2 conturi bancare .1 este mostenire de la părinți .al 2 este cont de salariu sotia are dreptul la ele dupa ce a bagat actele de divorț pot sa scot din ele.
Buna seara! Deduc ca intrebarile dvs ar fi urmatoarele: daca dupa ce sotia a depus actele pentru divort, puteti sa folositi banii din cele doua conturi bancare: cel mostenit si cel de salariu.
Evident ca DA! Divortul nu inseamna si partajul bunurilor ( imobile, mobile sau sume de bani).
Insa, pentru eventualitatea in care sotia ar solicita si partajul, va sfatuiesc sa va scoatet banii din conturi acum, mai ales daca aveti si depozite stranse in timpul casniciei, pentru ca de la data depunerii actiunii de partaj, se vor imparti. Mostenirile nu se impart. Acum depinde si aici modalitatea de dobandire a acestora. Aici trebuie sa-mi dati detalii.
Cat despre salariu, de la data depunerii si a actiunii de partaj, sumele de bani aflate in cont vor fi sigur impartite.
Este necesara o mentiune/reconventionala, pentru atunci cand primiti cererea sotiei de divort, prin care solicitati sa se constate ca toate bunurile dobandite de la data depunerii divortului de catre soti, sunt bunuri proprii, astfel ca salariul sa va ramana dvs. integral si sa nu mai fie supus impartelii.
Diana Camelia Diaconu, Avocat
Buna dimineata,bani din mostenire sunt din succesiune cu frați.