Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort , depozit bancar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort , depozit bancar

Buna ziua,

Eu si cu sotia am depus la judecatorie actiunea de divort acord, actiune semnata de ambele parti. In actiune nu s-a scris nimic despre partaj, urmind ca la mica intelegere sa o rezolva, oricum nu avem prea multe de impartit.
Intrebarea este:
Daca in timpul casatoriei, din proriul salar am constituit depozite bancare, in caz de partaj, va trebui sa ii dau jumate din acestea? cu toate ca ea nu a contribiut la constituirea lor?
Ce ma sfatuiti?
Va multumesc.
Da. Toate depozitele , sumele de bani din conturi , etc , sunt considerate bunuri comune si se impart 50%-50%B-)
Chiar daca scoateti banii , ea va putea dovedi ulterior ca ati avut acei bani in cont si i-ati scos!
dar daca am si un credit de nevoi personale la care doar eu sunt titular si ea nu a participat niciodata la plata ratei? credit prin care s-a refinantat o parte dintr-un alt credit pentru cumparare de locuinta intr-o perioada in care ea nu a avut venituri si doar eu am achitat ratele?
Potrivit art.30 C.fam-Bunurile dobandite in timpul casatoriei, de oricare dintre soti, sant, de la data dobandirii lor, bunuri comune ale sotilor.
Orice conventie contrara este nula.
Calitatea de bun comun nu trebuie sa fie dovedita.
Art.31 C.fam prevede ca :"Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei;
b) bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti;
d) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii si inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnitatea de asigurare sau despagubire pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare.
Art.32 din acelasi cod al familiei:-Sotii raspund cu bunurile comune pentru:
a) cheltuielile facute cu administrarea oricaruia dintre bunurile lor comune;
b) obligatiile ce au contractat impreuna;
c) obligatiile contractate de fiecare dintre soti pentru implinirea nevoilor obisnuite ale casniciei;
d) repararea prejudiciului cauzat prin insusirea de catre unul dintre soti a unor bunuri proprietate socialista, daca prin aceasta au sporit bunurile comune ale sotilor.