Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce taxa de timbru trebuie sa achit in apel in aceasta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce taxa de timbru trebuie sa achit in apel in aceasta situatie?

Buna !
Am o intrebare legata de taxele la un apel.
In instanta de fond s-a judecat o succesiune succesiva de la bunicii mei obtinand cladirea, curti constructii, si gradina (niciunul dintre parati nu s-a opus). Dupa tatal meu decedat este un titlu de proprietate teren veg. forestiera pe numele lui. In prima instanta acest titlu nu s-a putut lua in considerare deoarece a fost gresit inscris numarul acestuia ("eroare de dactilografiere" ... ) in actiune, si uite asa cu corecturile de rigoare din partea firmei cadastrale si a avocatului s-a ajuns la apel. Intrebarea este ce taxe trebuie sa achit la apel, in sensul ca este vorba de mostenirea TP dupa tatal meu , neavand legatura cu celelalte parti implicate in succesiunea dupa bunici : cladire, curti constructii, gradina, deci este practic un apel in parte.
Taxa datorata in apel este de jumatate din taxa platita la fond.
In momentul in care primiti acasa cat aveti de achitat si considerati ca nu datorati atat, faceti cerere de reexaminare in 3 zile si mentionati ce ati scris aici.