avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... VALOARE DIURNA LEGALA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

VALOARE DIURNA LEGALA

As dori sa stiu cat este in prezent valoarea diurnei legale.
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: adina i , utilizator 12:34, 14 Iulie 2009
In mod normal,cazarea la hotel se deconteaza la nivelul sumei facturate .Nu se poate stabili un barem de cazare ,cand salariatul se duce in delegatie totusi pentru interesul companiei.Daca suma depaseste cea stipulata de dvs.,salariatul ce face, plateste el din buzunar diferenta?In cazul asta poate refuza deplasarea daca nu se respecta legea.
soficu cristina a scris:

In mod normal,cazarea la hotel se deconteaza la nivelul sumei facturate .Nu se poate stabili un barem de cazare ,cand salariatul se duce in delegatie totusi pentru interesul companiei.Daca suma depaseste cea stipulata de dvs.,salariatul ce face, plateste el din buzunar diferenta?In cazul asta poate refuza deplasarea daca nu se respecta legea.


exista un barem: daca imi amintesc bine tariful de 2 stele (oricare ar fi el)
Eu discutam de situatia in care angajatul este in delegatie, dar nu se cazeaza pe banii companiei.
Sta la prieteni, socrii, parinti etc
Ma refer la situatia in care angajatul are domicilul in orasul in care isi desfasora activitatea principala si este plecat intr-o alta localitate.
In aceasta situatie , la noi in companie se primeste 37RON/zi . Eu inteleg de aici ca ar fi trebuit sa fie 32.5RON diurna + 30 Ron compensare pentru cazarea pe cont propriu.
Am inteles corect?

De altfel, la noi se primeste diurna 30RON cand ai cazare pe banii companiei si eu din topic inteleg ca minimul este 32.5RON.
Diurna se acorda pentru hrana si alte asemenea. Transportul si cazarea sunt diferite. HG 1860/2006, care se rasfrange si asupra sc-urilor private prin mentionarea caracterului minim in CCMUN 2007-2010, prevede un cuantum de 30 lei pentru categoria mentionata de dvs.
Diurna minima este de 13 lei (asa stiam cel putin). Depinde ce suma aveti dvs in contractul colectiv. Maximul deductibil este de 32 ron. Repet: maximul nu minimul. Se intelege gresit ca diurna la companiile private este de 32 ron. Ea poate fi oricat, dar se deduce doar 2.5 x 13 ron. Sper ca ma fac inteles
Ultima modificare: Marți, 16 Iunie 2009
Instantlife, utilizator
Am inteles problema cu diurna! Multumesc!

Iar cu cazarea pe cont propriu, este corect cum se procedeaza la noi in companie (diurna 30ROn + 7 ron - pentru ca nu avem micul dejun la hotel, nefiind cazati la hotel). ?

Alte discuții în legătură

Cheltuieli cazare soferi cursa lunga alcibiade alcibiade Buna seara, Un sofer de tir solicita in instanta cheltuieli de cazare conform art. 26 din HOTÃRÂRE nr. 1860 din 21 decembrie 2006 privind drepturile şi ... (vezi toată discuția)
Sume alocate cheltuielilor de transport,cazare,etc Sandybel Sandybel care sunt limitele pentru sumele acordate de s.r.l-uri pentru cheltuieli de transport, cazare, diurna pentru angajati si administrator? Multumesc! Dar tot nu ... (vezi toată discuția)
Diurna minima? oanita28 oanita28 Buna, As dori sa stiu care este diurna minima pe care un salariat al unei companii private o poate primi pt deplasari in tara. Multumesc! (vezi toată discuția)