Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... costuri actiune in justitie pt partaj succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

costuri actiune in justitie pt partaj succesoral

As dori sa stiu cam cat ar costa o actiune in justitie pt partajul succesoral si cine trebuie sa suporte cheltuielile in cazul in care sunt doar doua persoane care dezbat succesiunea?
Costa 39 lei plus 0,30 timbru judiciar si costul e suportat de cei 2 motenitori. Daca va puneti avocat depinde si de ce onorariu va va lua avocatul.
Daca s-a dezbatut deja succesiunea, atunci se va face numai partajul intre cei doi mostenitori, drept pentru care se va achita o taxa de timbru de 19 lei, timbru judiciar 0,3 lei; in ceea ce priveste onorariul de avocat ramane sa-l stabiliti cu persoana pe care o veti angaja in acest sens.
Cheltuielile de judecata pot fi suportate de catre mostenitori inca de la inceput daca exista intelegere; in caz contrar reclamantul va suporta initial cheltuielile, urmand sa solicite obligarea paratului la plata acestora la finalul procesului.
Ce presupune cheltuielile de judecata?
cheltuieli de judecata adica :taxa de timbru ,onorariu de avocat ,onorariu de expert si alte cheltuieli pe care le faceti cu purtarea procesului ca de ex: transport la fiecare termen domiciliu instanta si transport martori domiciliu instanta daca este cazul.
Desi procedura judicara e una mai anevoiasa, de durata , e , de departe , mai putin costisitoare decat cea notariala.Daca , insa , exista consimtamantul erezilor in vederea dezbaterii succesiunii si a iesirii din indiviziune , atunci , instanta de judecata va solutiona cauza mult mai rapid , luand act de vointa erezilor , care poate fi cuprinsa intr-o tranzactie.