Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... costuri actiune in justitie pt partaj succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

costuri actiune in justitie pt partaj succesoral

As dori sa stiu cam cat ar costa o actiune in justitie pt partajul succesoral si cine trebuie sa suporte cheltuielile in cazul in care sunt doar doua persoane care dezbat succesiunea?
daca dezbaterea partajului succesoral se face pe cale amiabila, costurile nu vor fii foarte mari si nici durata procesului nu va fii f mare.
daca se inteleg, partile pot incheia o tranzactie privind partajul succesoral .
daca nu se inteleg , va decide instanta .
taxa de timbru este de 19 ron .

onorariul avocatului este confidential.
daca insa va intelegeti in ceea ce priveste partajul, nu va trebuie neaparat avocat .
Pare simplu sa impartim totul in doua, insa fiind curtea ingusta si lunga, iar impartirea facandu-se longitudinal nu stiu cum vom cadea la un acord prea repede. Problema cea mai mare este ca ambele case sunt construite pe partea dreapta, iar magaziile pe stanga. Si din aceasta cauza nu stiu cat se va intinde procesul.