Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Oprire salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Oprire salariu

Va rog sa ma ajutati.
Am salariu 1035 si bonusuri din vanzari.De curand mia venit o scrisoare mie si la firma ca mi se va pune oprire pe salariu 1/3 din salariu.Intrebarea mea e urmatoarea.Oprirea mi se va pune numai pe sal fix cel de 1035 sau pe tot salariu cel cu bonusuri?

Stancu Mihai
numai pe veniturile fixe...bonusurile nu sunt permanente, luna de luna
Am mai intrebat si pe cativa prieteni si mi-a spus ca o sam pun oprire pe venitu care il am in luna aia de la firma care lucrez cica pt ca si bonusul e un venit salarial.Eu in contract imi este trecut decat 1035.Acea scrisoare de oprire mi-a venit mie una si alta la firma.
Se va pune poprire pe toate veniturile realizate, inclusiv pe bonus.
Nici nu stiu ce sa mai cred.Mai sus de la un cabinet de avocatura mi-a raspuns ca numai pe salariu adica numai pe veniturile fixe ca cica bonusurile nu sunt permanente luna de luna.Iar acu dumneavoastra imi spuneti ca pe toate veniturile.
Haideti sa vedem ce spune legea :
art.169 (4) C.mun. : Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.

art.160 C.mun. : Salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.

art.728 C.proc civ. - Limitele urmăririi veniturilor băneşti
(1) Salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:
a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;

b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
.....

Asadar, bonusul este inclus in salariu , potrivit art.160 C.mun.