Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum deschid o firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum deschid o firma

Buna ziua. As vrea sa deschid o firma platitoare de TVA, 2 asociati si obiect de activitate principal ° prestari servicii°. Ce tip de firma ar fi indicat ? Unde trebuie sa ma adresez, care sunt actele necesare si taxele de achitat ?
Multumesc
fedna, utilizator
Un SRL. Actele trebuie redactate de un specialist si se depun la Registrul Comertului de pe raza sediului social al firmei. Capitalul social minim este de 200 lei. Taxele sunt in cuantum de aprox 500 lei. Urmeaza si alte cheltuieli: taxa notar ptr specimen de semnatura, onorariu avocat etc.
Ulterior infiintarii se depune cerer la ANAF ptr a fi platitor de TVA.