Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare

Tatal meu,care acum nu mai este in viata,a instrainat un teren pentru care nu detinea la vremea respectiva act de proprietate.A incheiat un act de vanzare-cumparare(nu stiu daca este corect spus)scris de mana.As vrea sa stiu daca este valabil acest act si de catre cine trebuie semnat un asemenea act,in afara de cei doi care sunt implicati in tranzactie?
Pentru instrainare se cere forma autentica in prezent.Este importanta si data acelui inscris sub semnatura privata si cine figureaza la rolul fiscal, cine plateste impozitul aferent imobilului respectiv.
Multumesc pentru raspuns.Cred ca nu plateste nimeni impozit pentru terenul respective,dar o sa ma interesez sigur.
avvalentina a scris:

Pentru instrainare se cere forma autentica in prezent.Este importanta si data acelui inscris sub semnatura privata si cine figureaza la rolul fiscal, cine plateste impozitul aferent imobilului respectiv.

Legat de ceea ce ati spus dumneavoastra daca cineva a vandut un teren cu o chitanta de mana,fara ca el sa fie singurul propietar(erau 3 mostenitori,nu se facuse succesiunea)Cumparatorul si-a facut casa acolo fara a avea acte legale,a platit rolul la primarie...mai poate fi dat afara?e un scandalagiu notoriu
constantin29, utilizator
Depinde de data acelui act, de acceptarea sa nu a mostenirii de catre ceilalti etc.