Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... cesiune creanta neinscrisa in cartea funciara
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

cesiune creanta neinscrisa in cartea funciara

Buna ziua,
>
> ma aflu in urmatoarea situatie: -in 2007 am contractat uncredit de nevoi
> personale cu garantie imibiliara la ABN Romania ,care in 2008 devine RBS
> Romania si care nu
> inscrie vreodata creanta la OCPI.In 2013 RBS cedeaza operatiuniile catre
> Unicredit Romania si care nu poate juridic sa inscrie creanta
> dela Rbs intrucat nici acesasta nu a facut-o.Primesc incheiere de
> respingere de la OCPI cu motivele argumentate insist la Unicredit si mi se
> spune ca isi cer scuze pt aceasta situatie eu neputand sa refinantez la
> nici o banca creditul datorita faptului ca nu are cine sa ridice
> ipoteca.De un an si jumatate tot ma pacaleste Unicreditul ca se va
> solutiona in instanta ,nici macar nu au introdus vreodata o cerere asa ca
> de 3 luni nu am mai platit rata si ma ameninta cu declararea scadenta a
> creditului.Mentionez ca nu am nici contract de credit cu unicredit-ul si
> nici contractul de cesiune creanta nu l-am vazut vreodata.Ce ma sfatuti sa
> fac in aceasta situatie ? Va multumesc
>
Ati plătit creditul garantat cu ipoteca?
nu,platesc ratele normal,in fiecare luna,dar as vrea sa refinantez la o alta dobanda avantajoasa
~ Conținut șters la cerere ~
dar eu nu vreau sa nu pltesc.As vrea chiat r sa achit .Cine imi ridica ipoteca ,de ce nu pot sa refinantez?Un jurist de la o banca unde am incercat sa refinantez mi-a explicat ca nimeni nu va refinanta vreodata datorita neclaritatii juridice din cartea funciara.Cum sa procedez ?Cui sa ma adresez ?

U
Pai pana nu il achitati, cum vreti sa va radieze ipoteca ? Refinantati-l la aceeasi banca, asta care a preluat creanta.
Dvs cui ii platiti ratele ?
gi-jane2, moderator