Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenzi circulatie neplatite
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenzi circulatie neplatite

Buna ziua!
Sotul meu are 4 amenzi de circulatie neplatite, una din 2009 si trei din 2011. Acestea nefiind platite la timp, am uitat de ele. ZIlele trecute cand ne-am dus la primaria din localitate pt a plati impozitul, am fost instiintati de existenta acestora si de faptul ca sunt neplatite.
Avand in vedere timpul scurs de la emiterea proceselor verbale (2009 respectiv 2011) acestea oare nu s-au prescris?
Putem invoca faptul ca le-am platit si nu mai avem chitantele?
Exista posibilitatea de a i se pune propire pe cont in cazul in care nu le platim?
La ce ne putem astepta?
Multumesc!
Amenda din 2009 s-a prescris incepand cu 01.01.2015, ultima zi cand a mai fost ,,valabila" fiind 31dec.2014.
Cei de la primarie nu vor recunoaste acest lucru nici in ruptul capului, va trebui sa va judecati cu ei si doar instanta va constata prescrierea.
Prescrierea este constata de jude la primul termen, deci cu cunostinte minime va puteti descurca in formularea unei actiuni in instanta.
Poate aveti vreun prieten/ruda/etc cu cunostinte de drept care sa va ajute nitel.
Povestea cu ,,am platit da' nu mai am chitanta", nu tine!
Este aproape o certitudine ca ii vor bloca sotului contul.
DlGoe, utilizator