avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenzi circulatie neplatite
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenzi circulatie neplatite

Buna ziua!
Sotul meu are 4 amenzi de circulatie neplatite, una din 2009 si trei din 2011. Acestea nefiind platite la timp, am uitat de ele. ZIlele trecute cand ne-am dus la primaria din localitate pt a plati impozitul, am fost instiintati de existenta acestora si de faptul ca sunt neplatite.
Avand in vedere timpul scurs de la emiterea proceselor verbale (2009 respectiv 2011) acestea oare nu s-au prescris?
Putem invoca faptul ca le-am platit si nu mai avem chitantele?
Exista posibilitatea de a i se pune propire pe cont in cazul in care nu le platim?
La ce ne putem astepta?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 17:28, 2 Februarie 2015
Amenda din 2009 s-a prescris incepand cu 01.01.2015, ultima zi cand a mai fost ,,valabila" fiind 31dec.2014.
Cei de la primarie nu vor recunoaste acest lucru nici in ruptul capului, va trebui sa va judecati cu ei si doar instanta va constata prescrierea.
Prescrierea este constata de jude la primul termen, deci cu cunostinte minime va puteti descurca in formularea unei actiuni in instanta.
Poate aveti vreun prieten/ruda/etc cu cunostinte de drept care sa va ajute nitel.
Povestea cu ,,am platit da' nu mai am chitanta", nu tine!
Este aproape o certitudine ca ii vor bloca sotului contul.
Ultima modificare: Luni, 2 Februarie 2015
DlGoe, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda neplatita laurentzia laurentzia Buna seara! Am vrut sa-mi platesc impozitul la casa si la masina si cei din primarie m-au refuzat spunandu-mi ca am o amenda de circulatie neplatita pe care ... (vezi toată discuția)
Datorii la tel mobila adyta2000 adyta2000 va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns;in februarie 2011 am platit ultima data abonamentul la telefon iar in martie 2011 a venit de plata 1200 ron.de ... (vezi toată discuția)
Prescriere amenda circulatie cristi tyk cristi tyk Buna ziua, Am primit in data de 21.06.2011 o instiintare de plata de la primarie in legatura cu doua amenzi de circulatie primite in data de 04.05.2010 si ... (vezi toată discuția)