Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... datorii la tel mobila
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

datorii la tel mobila

va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns;in februarie 2011 am platit ultima data abonamentul la telefon iar in martie 2011 a venit de plata 1200 ron.de atunci nu am mai platit nimic iar in martie anul acesta, au inceput sa trimita scrisori acasa cu suma de 6500 ron de la recuperatori cu amenintarea ca ma vor da in judecata.in momentul asta datoria a ajuns de la 6500 la 9000 ron in 3 luni.e adevarat ca datoria sa prescris deoarece am avut in martie 3 ani de neplata si nu sa platit absolut nimic.recuperatorii ma suna zilnic si spun ca nu exista chestia cu prescrierea
Nu ii mai luati in seama, sa va dea in judecata. daca va vor actiona, invocati prescriptia inca din intampinare.
Daca ,,tarasenia" s-a produs in 2011, termenul de prescriere fiind de 3 ani, e posibil ca de abia incepand cu 01.01.2015 sa rasuflati usurata. Acum sa va explic si d-voastra si altora cum se calculeaza termenul de trei ani. Chiar daca e vorba de martie 2011, termenul incepe sa curga de la 01.01.2012. Asa ca avem trei ani incepand cu 01.01.2012 si terminand la 31.12.2014. Sunteti in acest interval si daca va actioneaza in instanta sunteti buna de plata. Mai este un aspect: si recuperatorii cunosc legea, chiar foarte bine! Ei ar putea incerca sa intrerupa curgerea termenului de prescriere, deci sub nicio forma nu faceti nicio plata, nici 1(un) leu, nimic! Sunt mai multe mijloace prin care se poate intrerupe curgerea termenului de prescriere, sunt sigur ca le putetri gasi pe net.
Chiar daca e vorba de martie 2011, termenul incepe sa curga de la 01.01.2012

eronat

Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data scadentei. Factura din martie 2011 cuprinde si despagubirea pt contractul neonorat. Conteaza data, de la data emiterii scadenta e cam in doua saptamani, oricum ar fi cel tarziu in aprilie 2014 termenul e implinit.
Suntem in iunie si inca nu v-au actionat in instanta si daca o vor face, vor pierde.
recuperatorii ma suna zilnic si spun ca nu exista chestia cu prescrierea

De ce ar zice altceva, ca sa nu platiti ? Intentia e sa va intimideze, sa va sperie, sa scoata ceva bani.
Odata ce termenul de prescriptie e implinit, si daca ati face o plata nu mai are ce intrerupe.

gi-jane2, moderator
Nu platiti s-a prescris, nu semnati nimic, atentie ce vorbiti la telefon daca sunteti anuntata in prealabil ca convorbirea e inregistrata.