Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Intrebare durata divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Intrebare durata divort

Buna ziua!
As vrea sa stiu cat ar putea dura un divort cu un minor, daca reclamantul nu si-a angajat avocat si divortul se va incheia cu acordul ambelor parti?
Daca va exista în dosar la primul termen de judecata raportul celor de la autoritatea tutelara, puteți divorța la primul termen, va trebui sa așteptați apoi comunicarea hotărârii,apoi sa treacă termenul de atac pt cererile accesorii divortului, abia apoi puteți legaliza hotărârea.
Ma refeream ca durata in luni
V-a dat deja termen sau acum va ganditi sa depuneti cererea ? Nu se poate aprecia exact, macar dati ceva detalii- poate dura 3 luni poate dura 12 luni.
gi-jane2, moderator
Am depus cererea de divort din iunie 2014. Am achitat si taxa de timbru. Dar nu am primit inca hartia cu data primei infatisari. De aceea intrebam cat ar mai putea dura. Multumesc!
Mergeti la dosar si vedeti ce se intampla.
Vedeti comunicarea judecatorului.
Vedeti daca vi s-au mai cerut acte in completare la dosar.
Ati spus prin intelegere amiabila. Ati depus si Acordul in acest sens?