avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 943 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare de drept sau la cerere?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare de drept sau la cerere?

Buna ziua,am fost condamnat la 2 inchisoare cu executare pe data de 10,09,2013 si am fost eliberat conditionat pe data de 18,11,2014 si as vrea sa stiu dupa cat timp apare reabilitarea de drept sau daca trebuie sa o cer eu in instanta si la fel dupa cat timp.
ART. 165 C.p.
Reabilitarea de drept
Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune.
ART. 167
Calculul termenului de reabilitare
(1) Termenele prevăzute în art. 165 şi art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris.
...............
In concluzie, calculati 5 ani incepand cu 10.09.2013 si dupa aceasta perioada ar trebui sa intervina reabilitarea de drept.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara in anul 2014 am fost arestat și condamnat defintiv ... Patraulea11 Patraulea11 Buna seara in anul 2014 am fost Arestat și condamnat defintiv in anul 2016 luna 12 La 2 ani închisoare apoi liberat in 2017 Noiembrie cu termen de ... (vezi toată discuția)
Reabilitare de drept sau judecatoasca? dani_nastase dani_nastase Buna seara.In data de 22.09.2015 am fost condamnata definitiv la 2 ani de inchisoare cu suspendare, termenul de incercare de 3 ani. As vrea sa stiu data la ... (vezi toată discuția)
Reabilitarea după condamnarea cu supraveghere Valentin1605 Valentin1605 Buna ziua, In data de 28.10.2014 am fost condamnat la o pedeapsa de 1 an închisoare cu suspendare si 2 ani perioada de proba; întrebarea este când ... (vezi toată discuția)