avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 915 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna seara in anul 2014 am fost Arestat și condamnat ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna seara in anul 2014 am fost Arestat și condamnat defintiv ...

Buna seara in anul 2014 am fost Arestat și condamnat defintiv in anul 2016 luna 12
La 2 ani închisoare apoi liberat in 2017 Noiembrie cu termen de supraveghere pana in 3.08.2018 se poate face reabilitarea in cazul meu?
ART. 165 c.p.
Reabilitarea de drept
Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune.

ART. 167
Calculul termenului de reabilitare
(1) Termenele prevăzute în art. 165 şi art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris.
....................
Daca nu ati primit o pedeapsa cu suspendare trebuie sa faceți reabilitarea judecătorească.
Ar fi bine sa mergeti la avocat ca sa aflați și sa intelegeti condițiile si ce ar trebui facut.
Va poate ajuta foarte mult în viitor pentru ca veti putea sa va pregătiți din timp.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Noiembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca pedeapsa nu depaseste 2 ani, intervine reabilitarea de drept.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca nu ati primit o pedeapsa cu suspendare trebuie sa faceți reabilitarea judecătorească.
Ar fi bine sa mergeti la avocat ca sa aflați și sa intelegeti condițiile si ce ar trebui facut.
Va poate ajuta foarte mult în viitor pentru ca veti putea sa va pregătiți din timp.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare de drept sau la cerere? cptelena cptelena Buna ziua,am fost condamnat la 2 inchisoare cu executare pe data de 10,09,2013 si am fost eliberat conditionat pe data de 18,11,2014 si as vrea sa stiu dupa ... (vezi toată discuția)
Reabilitare de drept sau judecatoasca? dani_nastase dani_nastase Buna seara.In data de 22.09.2015 am fost condamnata definitiv la 2 ani de inchisoare cu suspendare, termenul de incercare de 3 ani. As vrea sa stiu data la ... (vezi toată discuția)
Reabilitare judecătorească Vanzarionline Vanzarionline Buna ziua Am primit o condamnare de 2 ani cu suspendare si 3 ani de incercare in aprilie 2016 pentru frauda informatica. Dupa cat timp pot cere reabilitarea ... (vezi toată discuția)