Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna seara in anul 2014 am fost Arestat și condamnat ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna seara in anul 2014 am fost Arestat și condamnat defintiv ...

Buna seara in anul 2014 am fost Arestat și condamnat defintiv in anul 2016 luna 12
La 2 ani închisoare apoi liberat in 2017 Noiembrie cu termen de supraveghere pana in 3.08.2018 se poate face reabilitarea in cazul meu?
ART. 165 c.p.
Reabilitarea de drept
Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune.

ART. 167
Calculul termenului de reabilitare
(1) Termenele prevăzute în art. 165 şi art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris.
Daca nu ati primit o pedeapsa cu suspendare trebuie sa faceți reabilitarea judecătorească.
Ar fi bine sa mergeti la avocat ca sa aflați și sa intelegeti condițiile si ce ar trebui facut.
Va poate ajuta foarte mult în viitor pentru ca veti putea sa va pregătiți din timp.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca pedeapsa nu depaseste 2 ani, intervine reabilitarea de drept.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca nu ati primit o pedeapsa cu suspendare trebuie sa faceți reabilitarea judecătorească.
Ar fi bine sa mergeti la avocat ca sa aflați și sa intelegeti condițiile si ce ar trebui facut.
Va poate ajuta foarte mult în viitor pentru ca veti putea sa va pregătiți din timp.