Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Refuz incheiere contract furnizare energie electrica
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Refuz incheiere contract furnizare energie electrica

Este vorba despre un imobil care face parte din bunurile comune, dobandite de fostii soti in timpul casatoriei, dosarul de partaj se judeca inca pe fond.Prin Decizia Tribunalului s-a obtinut (de catre unul dintre fostii soti ) reintegrarea in bunurile comune, anume sa foloseasca acest imobil in scop de locuinta pana la solutionarea prin sentinta irevocabila a dosarului de partaj.In acest imobil a avut un punct de lucru societatea la care celalat sot este asociat unic.Dupa efectuarea reintegrarii, acesta a reziliat contractele de furnizare a apei si a gazului, apoi la cateva zile a intrerupt si curentul.Inca nu am inteles clar din partea furnizorului de energie electrica daca furnizarea a fost doar suspendata sau a fost reziliat contractul pt acest loc de consum, in instanta nu a depus documente doveditoare in acest sens, doar a mentionat prin concluzii scrise ca furnizarea a fost doar suspendata temporar.Deoarece furnizorii acestor utiliati au refuzat sa incheie contracte pt furnizarea utilitatilor, am cerut prin Ordonanta Presedintiala, dupa depunerea actiunii cei de gaze m-au sunat sa merg sa incheiem contract.Cei de la curent si apa insa, au refuzat categoric, desi le-am explicat ca acest imobil este propietate privata, iar intre proprietari si societate nu exista incheiat nici un fel de document cu titlu locativ si nici consimtamantul meu dat pt a putea desfasura activitate comerciala, lucru dovedit si prin acte, cu toate acestea existau contracte intre furnizori de utilitati si societate.In cursul judecatii am depus precizare prin care am aratat faptul ca renunt la capatul de cerere in ceea ce priveste furnizorul gazelor deoarece incheiasem contract, din eroare instanta a inteles ca am renuntat la capatul de cerere in ceea ce privea furnizorul de curent si in final a obligat doar furnizorul de apa+canal, la incheierea contractului.Am depus cerere de apel si eu si fostul sot, insa au fost respinse amandoua, in considerente s-a retinut la fel, in mod eronat ca am renuntat la capatul de cerere in ceea ce privea furnizorul energiei electrice.Am depus o noua cerere la furnizorul energiei electrice , insa acesta mi-a raspuns ca exista contract incheiat intre ei si societate si ca nu exista temei legal sa rezilieze contractul cu societatea, desi am depus inclusiv certificat fiscal de la primarie , in care se specifica clar ca in evidente suntem proprietari eu si fostul sot, inclusiv in cel transmis de catre Primarie pt dosarul de partaj se mentioneaza clar ca noi suntem trecuti proprietari la constructie, la teren fostul sot ( deoarece a fost cumparat cu 4 luni inainte de incheierea casatoriei si a fost trecut doar pe numele lui ), iar societatea nu figureaza inregistrata in evidentele fiscale.
M-am gandit sa depun din nou o cerere prin Ordonanta Presedintiala prin care sa fie obligat si furnizorul energiei electrice sa incheie contract cu mine pt furnizare, insa nu stiu cum sa cer acest lucru, ma refer la temeil legal, daca intr-adevar este inca in derulare contractul intre furnizor si societate, cu mine poate sa incheie contract doar daca rezileaza contractul cu societatea, faptul ca societatea nu detine document care sa ateste dreptul de a folosi spatiul, este un motiv legal pt rezielierea contractului ? Asta deoarece m-am gandit sa cer sa se constate ca societatea nu are drept de folosinta asupra imobilului, din acest motiv sa fie obligat furnizorul sa rezilieze contractul cu societatea si sa incheie contact de furnizare energie electrica cu mine . Va multumesc celor care ma puteti ajuta cu niste sfaturi.
mvio79, utilizator
multumesc tuturor pentru sfaturi.....