Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Am voie sa filmez un angajat al unui magazin fara ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Am voie sa filmez un angajat al unui magazin fara acordul lui?

Buna ziua!
Am sa expun pe scurt o intamplare si as vrea un punct de vedere pentru a nu incalca codul civil sau penal.
Am fost la un magazin in mall am gasit un produs la 0 lei (probabil a fost etichetat gresit) am facut poza la eticheta produsului dupa care m`am dus la casa de marcat sa-l cumpar.
Aici am inceput sa filmez vanzatorul cum acesta refuza sa-mi dea produsul respectiv spunand ca cineva (exclus personalul magazinului) a pus eticheta cu 0 lei.
As vrea sa trimit inregistrarea la serviciul clienti al magazinului sau de ce nu? opc-ului.
Repet intrebarea. Am dreptul de a filma angajatul? Dar de a-l inregistra audio?

Multumesc
stf_vlad, utilizator
Totul tine de politica magazinului sau institutiei. Atata timp cat la intrarea in incinta exista afis care specifica interdictia pentru filmare sau fotografiere, nu prea ai voie. Gandeste-te ca nu vorbim de un spatiu public ci de o locatie privata(fie proprietatea magazinului fie a mall-ului). Atata timp cat pe proprietatea lor ei nu permit fotografierea/filmarea, nu ai ce sa faci. E ca si cum eu as veni la tine acasa si m-as apuca sa te filmez fara aprobarea ta.
~ Conținut șters la cerere ~
va salut, am si eu aceeasi problema, am o divergenta cu un magazin, am facut reclamatie la opc si am facut o poza in acel magazin tocmai pentru a putea demonstra celor de al opc. Mi s-a spus ca nu am vore sa fac poze, dar eu cum as putea demonstra celor de la opc fara poza ? Care e legea care specifica sanctiunile pentru poze in spatiul privat ? Sau pt ce sunt pasibil daca am facut poza ?astept raspuns . multumesc
Opc ul nu vine pt tine,cere explicatii pe mail operatorului economic,iar daca produsul are pret zero nu poate fi vandut ca e ilegal,hai sa nu fim hiene si vanatori de erori de printare a preturilor;aveai castig de cauza daca era sa zicem 500 in loc de 50 reducerea cu pret vechi/nou x lei.Despre filmat stiu ca sunt cateva articole 73,74 care sunt incalcate-dreptul la viata.Nu le poti folosi in mediul online,media.
unombun, utilizator