avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog, sa ma ajutati cu un model de Dar manual sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog, sa ma ajutati cu un model de Dar manual sau Dar de mana

Va rog sa ma ajutati cu un model de Dar manual sau Dar de mana
1. - pentru o donatie a unui costum popular
2.- pentru o donatie de carti.

Nu gasesc nicaieri pe Internet vreun model
de astfel de act /contract.
Nu stiu ce sa scriu, ce date trebuie sa trec, ...
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 22:24, 28 Ianuarie 2015
AVLIL
"Darul manual e donatie, deci daca doriti sa fie dar manual nu poate sa nu fie donatie, e o donatie speciala, care nu are nevoie de document pentru dovedire, trebuie limitat in valoare etc.
Daca puteti dovedi oricum altcumva darul manual, nu are rost sa faceti act special pentru asta."

Primitorul este o institutie publica de stat
si de aceea este nevoie sa existe un act scris, doveditor.
Doar in baza acelui act
se dovedeste cum au intrat in gestiunea institutiei
acele bunuri.

Fiindca nu am gasit niciun model,
ma tem sa nu se greseasca continutul actului
si sa se faca un contract de donatie,
care am inteles ca trebuie intocmit de un notar,
trebuie platit onorariul, .....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatiile online catre ong-uri Traian Cosma Traian Cosma Buna ziua. As dori sa (imi) clarific chestiunea donatiilor online catre ONG-uri, mai exact in ce baza legala se fac acestea avand in vedere ca legea specifica ... (vezi toată discuția)
Cum renunti la o donatie de bunuri mobile alexandru17 alexandru17 Buna ziua, ma poate cineva ajuta la un model de renuntare la o donatie de bunuri mobile? in speta Obiectul contractului este transmiterea de catre donator cu ... (vezi toată discuția)
Succesiune complicata ciprian baranceanu ciprian baranceanu Un domn cu doi copii se insoara cu o doamna fara copii in 1979.In 3.3.1991 decedeaza domnul.Cei doi au locuit intr-un apartament,cumparat de doamna in 1977,cu ... (vezi toată discuția)