Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog, sa ma ajutati cu un model de Dar manual sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog, sa ma ajutati cu un model de Dar manual sau Dar de mana

Va rog sa ma ajutati cu un model de Dar manual sau Dar de mana
1. - pentru o donatie a unui costum popular
2.- pentru o donatie de carti.

Nu gasesc nicaieri pe Internet vreun model
de astfel de act /contract.
Nu stiu ce sa scriu, ce date trebuie sa trec, ...
AVLIL
"Darul manual e donatie, deci daca doriti sa fie dar manual nu poate sa nu fie donatie, e o donatie speciala, care nu are nevoie de document pentru dovedire, trebuie limitat in valoare etc.
Daca puteti dovedi oricum altcumva darul manual, nu are rost sa faceti act special pentru asta."

Primitorul este o institutie publica de stat
si de aceea este nevoie sa existe un act scris, doveditor.
Doar in baza acelui act
se dovedeste cum au intrat in gestiunea institutiei
acele bunuri.

Fiindca nu am gasit niciun model,
ma tem sa nu se greseasca continutul actului
si sa se faca un contract de donatie,
care am inteles ca trebuie intocmit de un notar,
trebuie platit onorariul, .....