Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua!
Ultimii 2 ani am lucrat la o societate cu timp partial de 2 ore. Pot beneficia de somaj?
Exista in lege vreun articol (care?) care spune ca nu am dreptul la somaj?
Multumesc!
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 34.
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:

a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;

(1^2) Pentru persoanele încadrate cu contract individual de muncã cu timp parţial, stagiul de cotizare prevãzut la alin. (1) lit. a) se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate în baza contractelor individuale de muncã cu timp parţial.

2. Adica cele 24 de luni lucrate cu 2 ore pe zi sunt egale cu 6 luni de stagiu de cotizare la somaj (echivalente cu 8 ore pe zi).

3. Ca urmare nu puteti beneficia de indemnizatie de somaj.

4. Daca mai aveati un contract individual de munca (CIM) cu 2 ore pe zi aveati exact 12 luni de stagiu de cotizare la somaj si ati fi putut beneficia de indemnizatie de somaj.
Multumesc!