Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Protectia muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Protectia muncii

LA CAT TIMP TREBUIE FACUTA PROTECTIA MUNCII INTR O FIRMA CU 20 DE ANGAJATI ??? UNDE EXISTA SI RISC DE ACCIDENTE , LUCRU LA INALTIME DE PE SCHELA S.A
MULTUMESC
Perioada la care se face instruirea ssm se stabileste de catre angajator prin instructiunile proprii ssm, intocmite pe locuri de munca/ posturi de lucru, activitati profesionale, echipamente de lucru utilizate, etc., tinandu-se cont de riscurile profesionale identificate si evaluate, de statistica accidentelor de munca si a bolilor profesionale.
Instruirea periodica

ART. 95
Instruirea periodica se face tuturor lucratorilor prevazuti la art. 83 si are drept scop reimprospatarea si actualizarea cunostintelor in domeniul securitatii si sanatatii in munca.
ART. 96
(1) Instruirea periodica se efectueaza de catre conducatorul locului de munca.
(2) Durata instruirii periodice, intervalul dintre doua instruiri si periodicitatea verificarii instruirii vor fi stabilite prin instructiuni proprii, in functie de conditiile locului de munca si/sau postului de lucru.
(2^1) Intervalul dintre doua instruiri periodice nu va fi mai mare de 6 luni.
multumesc frumos