Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... consilier personal al primarului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

consilier personal al primarului

pot fi demisi consilierii personali ai primarului aflat in arest preventiv, cu mandat suspendat dar nu incheiat?
conform legii 215, acestia sunt numiti de primar, pe durata mandatului sau, si pot fi demisi doar de primar.
Consilierii personali sunt numiti şi eliberati din funcţie de către primar.

art.72 din Legea nr.215/2001
(1) În caz de vacanţă a funcţiei de primar, precum şi în caz de suspendare din funcţie a
acestuia, atribuţiile ce îi sunt conferite prin prezenta lege vor fi exercitate de drept de
viceprimar
sau, după caz, de unul dintre viceprimari, desemnat de consiliul local cu votul
secret al majorităţii consilierilor locali în funcţie.

Asadar, eliberarea din functie o poate face si viceprimarul desemnat in locul primarului.