Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Primar in arest
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Primar in arest

Buna ziua. Daca un primar este arestat in timpul mandatului lui, se fac alegeri anticipate sau primar ramane vicele?
Mandatul primarului se suspendă de drept numai în cazul în care acesta a fost arestat preventiv.

În caz de vacanţă a funcţiei de primar, precum şi în caz de suspendare din funcţie a acestuia, atribuţiile ce îi sunt conferite prin prezenta lege vor fi exercitate de drept de viceprimar sau, după caz, de unul dintre viceprimari, desemnat de consiliul local cu votul secret al majorităţii consilierilor locali în funcţie, cu respectarea drepturilor şi obligaţiilor corespunzătoare funcţiei, şi care va primi o indemnizaţie lunară unică egală cu cea a funcţiei de primar pe perioada exercitării funcţiei.