Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxa certificat urbanism
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxa certificat urbanism

La ce ma raportez cind platesc taxa certificat urbanism?La suprafata terenului aflat in proprietate conform carti funciare sau la suprafata construita ce urmeaza sa o execut? exemplu,ferma zootehnica sup.teren 44000 mp curti constructii construieste rampa cintar 30mp. ce platesc?44000 mp sau 30 mp?Help!
La suprafata de 44000, conform normelor de aplicare ale codului fiscal art 267- punct 132,alin2 din norme:
(2) În cazul în care prin cerere se indică numai adresa, potrivit nomenclaturii stradale, suprafaţa de teren la care se raportează calculul taxei este suprafaţa întregii parcele, iar în cazul în care printr-un plan topografic sau de situaţie solicitantul individualizează o anumită suprafaţă din parcelă, taxa se aplică doar la aceasta.
[ link extern ]

Taxa pentru eliberarea certificatului de urbanism este stabilita de consiliul local in conformitate cu prevederile codului fiscal, art 267
[ link extern ]
Dvs trebuie sa consultati hotararea de consiliu local privind taxele si impozitele pe anul 2015.