Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale taxa certificat de urbanism
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

taxa certificat de urbanism

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Taxa de eliberare a certificatului de urbanism se stabilestela totalul suprafetii proprietatii sau doar pe suprafata careurmeaza a se construi/ Eu am curtea de 1811m2, si vreau sa construiescpe 30m2.
Potrivit normelor de aplicare ale art.474 cod fiscal
[ link extern ]

(2) În cazul în care prin cerere se indică numai adresa, potrivit nomenclaturii stradale, suprafața de teren la care se raportează calculul taxei este suprafața întregii parcele, iar în cazul în care printr-un plan topografic sau de situație solicitantul individualizează o anumită suprafață din parcelă, taxa se aplică doar la aceasta.