Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza tehnica
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza tehnica

Ma intereseaza sa stiu daca pot cere unui expert judiciar inainte de a incepe un partaj in instanta o expertiza a unui imobil situat in Bucuresti cu o suprafata de 270 mp si deschidere de 10 m in vederea partajarii in natura,stabilirea loturilor, conform cotelor indivize de detinere intre parti respectiv 1/4 si 3/4.
Daca da, cam care este costul expertizei.
Instanta poate obliga la plata sultei si atribuirea intregului imobil daca se doreste expres de catre cele 2 parti partajare in natura indiferent de consecinte(pe lotul mai mic nu se poate construi nimic cu autorizatie,valoarea economica va scadea,etc).
Multumesc.

Inainte de inceperea unui proces nu puteti cere un expert judiciar pentru o expertiza judiciara.
Expertul judiciar este desemnat de catre instanta in procedura de administrare a probelor .

Puteti angaja un expert judiciar pentru o expertiza extrajudiciara pe care o puteti depune la instanta odata cu actiunea de chemare in judecata.
Aceaste expertiza extrajudiciara poate fi calificata ca un inscris si primit de instanta ca un inceput de dovada scrisa.
Sa inteleg de la dvs ca se poate face expertiza?
Ce vreti sa spuneti prin
...primit de instanta ca un inceput de dovada scrisa
?

Se intelege ca instanta primeste expertiza extrajudiciara ca un inscris de care poate tine seama sau nu, in functie de intreg contextul procesual si celelalte probatorii aflate la dosarul cauzei.
Poate judeca pe baza ei sau poate dispune efectuarea unei expertije judiciare.
Instanta v-a dispune executarea unei expertize tehnice judiciare de specialitate topografie pentru lotizare si o expertiza tehnica judiciara de specialitate evaluari bunuri imobile cu obiective pentru fiecare.
In ce priveste lotizarea terenului este imperios necesar sa tineti cont in primul rand de faptul ca in Bucuresti Regulamentul local de urbanism prevede la:
ARTICOLUL 4 - CARACTERISTICI ALE PARCELELOR (SUPRAFEŢE, FORME, DIMENSIUNI)
L1a + L1b + L1c - se consideră construibile parcelele care îndeplinesc următoarele condiţii cumulate:
(1) - dimensiuni minime pentru parcelare:
- Regimul de construire insiruit
a) - teren concesionat - suprafata minima =150mp, iar frontul stradal =8m;
b) - teren in zona protejata - suprafata minima parcela = 250mp., front stradal = 10m.;
c) - in alte zone - suprafata minima =150mp, iar frontul stradal =8m;
- Regimul de construire cuplat:
a) - teren concesionat - suprafata minima =200mp, iar frontul stradal =12m;
b) - teren in zona protejata - suprafata minima parcela = 350mp., front stradal = 12m.;
c) - in alte zone - suprafata minima =250mp, iar frontul stradal =10m;
- Regimul de construire in alte zone:
a) - teren concesionat - suprafata minima =200mp, iar frontul stradal =12m;
b) - teren in zona protejata - suprafata minima parcela = 350mp., front stradal = 14m.;
c) - in alte zone - suprafata minima =350mp, iar frontul stradal =14m;
- Regimul de construire parcela pe colt:
Reducere cu 50 mp.din suprafata si Reducere front cu 25% pentru fiecare faţadă.
In aceste conditii nu se poate constitui un lot in suprafata de 67,5mp. - adica 1/3 din 270mp.
Deci se procedeaza in mod obligatoriu la atribuire de sulta.
Costul expertizei nu poate fi enuntat fara a se cunoaste zona de amplasare si evaluarea terenului.