Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conflict de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conflict de munca

Buna ziua !
As dori un consult de specialitate pe o anumita speta .
Stiu ca pe perioada unui conflict de munca trimis in instanta se suspenda dreptul angajatorului de a-ti desface contractul de munca .
In situatia unui SGV (soldat , gradat voluntar ) acest lucru se aplica , stiind ca legea spune ca aceasta categorie de militari functioneza pana la implinirea a 40 de ani ? Mentionez ca el face acest demers in pragul varstei de 40 de ani .
Multumesc !
nedelcudinu, utilizator
O asemenea situatie nu este reglementat de legislatia muncii ci de normele speciale ale legii 384/2006 privitor la trecerea in rezerva a soldatilor si gradatilor voluntari