Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... RADIERE = FALIMENT ??
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

RADIERE = FALIMENT ??

Buna ziua,

Doresc sa stiu daca starea unei societati "DIZOLVARE CU LICHIDARE (RADIERE)" este acelasi lucru cu "FALIMENT". Multumesc anticipat!!
Buna ziua,

Nu, nu este acelasi lucru, desi au aceeasi finalitate, radierea.

Falimentul este, conform legii 85/2014, procedura de insolventa, concursuala, colectiva si egalitara, care se aplica debitorului in vederea lichidarii averii acestuia pentru acoperirea pasivului, urmata de radierea debitorului din registrul in care este inmatriculat si poate fi pornita doar pentru datorii mai mari de 40.000 lei de catre creditor, ori de catre debitor, in anumite conditii prevazute tot de legea 85/2014.

Dizolvarea poate fi pornita si fara indeplinirea conditiilor cerute de legea 85/2014, pentru motive precum lipsa sediului social, inactivitate, ori simpla dorinta a asociatilor.

Daca doriti sa radiati o firma, cred ca ar fi mai bine sa puneti o intrebare mai la obiect.
Informatia ma intereseaza in vederea deducerii tva pentru facturile neincasate.Asadar, daca societatea este radiata si se obtine de la registrul comertul sentinta de unde rezulta lucrul acesta, pot deduce tva -ul pentru facturile ramase neincasate ?