avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Neclaritati declaratie D600
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Neclaritati declaratie D600

buna ziua,
sunt PFI (profesie liberala), sistem real, din august 2013. pe anul 2013 si 2014 nu am depus declaratia d600, dar in baza declaratiilor d200 si d220 am primit decizia de impunere pt plata impozitului si a contributiei pt sanatate.(la pensie era trecut 0 lei). mentionez ca nu am inregistrat profit, ci pierderi. in acest caz mai este nevoie de depunerea declaratiei pt pensii? ce sa trec la "venit baza calcul", 0(zero)lei?
va multumesc
Ultima modificare: Joi, 29 Ianuarie 2015
alina_sava, utilizator
Cel mai recent răspuns: alina_sava , utilizator 13:25, 31 Ianuarie 2015
Contributia de asigurari sociale este obligatorie, insa nu pentru toate categoriile de PFA. Concret, exista cateva categorii de PFA care nu contribuie la pensii.
Pe aceasta lista se inscriu si contribuabilii al caror venit net anual, obtinut in anul fiscal precedent, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (35% x 2.415 lei = 845,25 lei).
Atentie este vorba de venit nu de profit
buna ziua,
NU am inregistrat venit, am iesit in pierdere
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Ianuarie 2015
alina_sava, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La o intreprindere individuala platesc cas de cand? dorelpetru dorelpetru Buna ziua ! As dori sa infiintez o Iitr.Ind. cu activ in cresterea animalelor,in scopul accesarii submasurii 6.1,fonduri europene.(conditie obligatorie pt ... (vezi toată discuția)
Declaratii anaf pentru pfa BogdanEnache BogdanEnache Buna ziua! Saptamana aceasta am infiintat un PFA si am trecut si pe la ANAF pentru a depune declaratiile necesare. Acolo mi s-a spus ca daca doar ce am ... (vezi toată discuția)
Clarificare pfa norma d600 pentru anul 2015 (posibil si 2016, 2017, 2018) gigel2007 gigel2007 Am PFA la norma iar in ianuarie 2015 NU am depus si NU am platit contributia la CAS (explic mai jos de ce). Am inteles la momentul respectiv dintr-un ... (vezi toată discuția)