Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... modificare act de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

modificare act de vanzare cumparare

Bunica mea, vaduva, a facut anul trecut un act de vanzare cumparare prin care, dupa moartea ei, lasa casa parinteasca fiului , unchiul meu fiind, si sotiei acestuia. Mama mea a semnat ca renunta la proprietate.
datorita deteriorarii raportului dintre bunica si nora ei, precum si raportului dintre unchiul meu si sotie, bunica a decis ca vrea sa faca un alt act de vanzare cumparare prin care lasa totul fiului, nu si nurorii. Se poate face acest act in absenta nurorii? Dar in absenta mamei mele, care deja a semnat ca renunta la mostenire.
In precizarile Dvs. nu isi prea au rostul "actul de vanzare-cumparare" (catre cine? cine a vindut si cine a cumparat? -daca a vandut nu mai exte proprietar, decinu mai poate dispune de bunuri) si "renuntare la mostenire" (o succesiune nu este deschisa dect dupa moartea persoanei, altfel spus nu poti renunta la ceva ce nu ai).
Solutia la problema Dvs. ar fi intocmirea de catre bunica a unui testament prin care poate decide cu privire la bunurile sale.
In aceasta situatie, bunul dobandit de unchiul Dvs. va fi bun propriu, si ca urmare matusa Dvs. (sotia unchiului) nu poate avea nicio pretentie asupra acestuia.